Studije u Švedskoj

Zašto se studenti odlučuju za studije u Švedskoj?
Studije u Švedskoj poznate su po svom kvalitetu i nalaze na listi najboljih studija na svetu. Šveđani su jako otvoreni i kreativni, pa se studije fokusiraju da spojite kreativnost, praksu i teoriju za rešavanje problema, kao i da razvijete svoje kritičko i analitičko mišljenje kako bi i vi jednog dana postali inovatori.
5 razloga zašto studirati u Švedskoj
- Kreativnost je ključna
Srpski univerziteti su fokusirani na teoriju, učenje i potrebnog i nepotrebnog, zanemarujući razvijanje kritičkog mišljenja. Ali, univerziteti u Švedskoj su orijentisani na pisanje eseja i seminara, rađenje projekata radi razvijanja sopstvenog mišljenja i stavova. Šveđani su jako slobodni i kreativni u iznošenju svojih ideja i mišljenja, pa se smatraju za jednu od najinovativnijih nacija. Pravi su trendseteri i vodeći u inovacijama, njihovi poznati proizvodi jesu pojas za auto i Spotify.
Da li vi imate neku ideju za inovaciju?
- Studiranje u Švedskoj je izazovno, ali na dobar način
Univerziteti u Švedskoj imaju dugu tradiciju i njihov sistem obrazovanja je rangiran kao jedan od najboljih sistema u svetu, a univerziteti su rangirani kao jedni od najboljih u svetu od strane Times Higher Education i Accademic Ranking of World Universities.
Veoma su otvoreni za internacionalne studente. Pored švedskog, svi Šveđani tečno govore engleski jezik, pa nećete imati problem da se sporazumete i pratite nastavu!
- Zaštita životne sredine
Zaštita životne sredina je jedna od najbitnijih stavki za Švedsku, zbog toga je proglašena za zemlju sa najčistijom životnom sredinom! Takođe je zemlja koja najviše koristi obnovljive resurse energije. Švedska poseduje prelepe šume, plaže, planine, kao i 29 nacionalnih parkova i 4.000 prirodnih rezervata koji nude mogućnost skijanja, planinarenja, ribolova , plivanja i biciklizma, pa nije ni čudno zašto u tolikoj meri žele da zaštite svoje prirodna bogatstva!
- Švedska se zalaže za jednakost i različitost među ljudima
Švedsku nazivaju najravnopravnijom zemljom na svetu! Njihovo društvo poznato je po svojoj jednakosti i rodnoj ravnopravnosti. Tokom studija naučićete kako uravnotežiti različite interese, potrebe i ideje kako biste postigli najbolje u svima i rešili složene probleme kao tim.
- Nakon završenih studija posedovaćete veštine vredne svetske karijere
Koja je najvažnija stvar koja vam je potrebna za uspešnu karijeru? Prema istraživanjima to je kreativnost! Studiranje u Švedskoj definitivno podstiče kreativnost, zajedno sa znanjem iz teorije i prakse dolazićete do najboljih rešenja.
Najpopularniji univerziteti u Švedskoj:
Karolinska institut ponosi se vrhunskim medicinskim istraživanjima. Često se svrstava u red najboljih i najprestižnijih medicinskih univerziteta. Smešten je u Solnu, nadomak Stokholma.
Univerzitet Lund je državni univerzitet u Švedskoj koji se nalazi u gradu Lund, a poseduje i kampuse u Malmou i Helsingborgu.
Osnovan 1477. godine, Univerzitet Uppsala najstariji je univerzitet u Švedskoj i kada je počinjao sa radom bio je prvenstveno usmeren na teologiju. Kada se otvorio, imao je samo 50 studenata. Njegova istorijska pozadina spaja se sa sada veoma modernim kampusima koji se nalaze u gradu Upsali.
Univerzitet u Stokholmu je osnovan kao fakultet 1878. godine i broji više od 27.000 studenata. Univerzitet je smešten usred Nacionalnog gradskog parka i okružen je bogatom šumom, biljkama i drvećem, uključujući oko 800 vrsta biljaka i preko 100 vrsta ptica, sa ulivom na Baltičko more i plažama na severu.
Univerzitet u Geteborgu je drugi najveći univerzitet u Švedskoj, a ujedno je i treći najstariji. Univerzitet ima osam fakulteta i 38 odeljenja, što znači da je jedan od najraširenijih univerziteta u Švedskoj.
Šta uraditi pre nego što krenete na univerzitet:
- Ne zaboravite da platite prvu ratu školarine
Da biste mogli podneti zahtev za dozvolu boravka, moraćete da platite prvu ratu školarine. Vaš univerzitet će vam pružiti informacije o tome kako da platite.
- Prijavite se za dobijanje vize i boravišne dozvole na vreme
Ako ste iz zemlje izvan Evropske unije, potrebno je na vreme konkurisati za dozvolu boravka za studije.
- Pronalaženje smeštaja
U nekim mestima (posebno u većim gradovima poput Stokholma, Geteborga i Malmea, ili u univerzitetskim gradovima poput Uppsale i Lunda) pronalazak smeštaja može biti izazov, pa je dobra ideja da pretragu započnete što ranije.
- Upoznajte sa drugim studentima
Upoznavanje sa drugim studentima na vašem programu je odličan način da se sprijateljite pre nego što stignete u kampus. Buduće kolege mogu vam takođe pomoći da date odgovore na neka od pitanja. Pronađite nove kolege tako što ćete proveriti postove na Facebook stranici vašeg univerziteta ili potražiti Facebook grupu za svoj program. Takođe možete proveriti društvene mreže ili internet forume koji su popularni u vašoj zemlji da biste se povezali sa ostalim studentima koji idu u Švedsku. Ako ne pronađete prethodno postojeću grupu, zašto je ne biste pokrenuli sami?
- Čitajte o Švedskoj i gradu u kome ćete živeti
- Čitajte o Švedskoj kulturi
- Pratite sve blogove, Instagram i Youtube postove iz kojih ćete saznati šta da očekujete
- Učite Švedski
Kako da aplicirate na univerzitete u Švedskoj?
Kada aplicirate na univerzitete u Švedskoj, imajte na umu da za neke programe, uglavnom u okviru likovne umetnosti, procedure prijavljivanja i rokovi mogu varirati. Uvek proverite veb stranicu univerziteta na koji želite da aplicirate za smernice u vezi sa aplikativnim procesom, jer je svaki različit u odnosu na program koji izaberete.
Prvi korak za prijavu svakako jeste pronalaženje savršenog programa za vas. Možete se prijaviti za najviše 8 programa, kada su osnovne studije u pitanju ili 4 master programa po krugu aplikacije.
Svaki program ima određene opšte i posebne zahteve za apliciranje. Nakon što odlučite za koji program želite da se prijavite, proverite oba uslova kako biste proverili da li su vaše kvalifikacije dovoljne za apliciranje.
Obavezno proverite relevantne datume i rokove pre semestra u kojem želite da započnete studije. Generalno, rok za prijavu biće sredinom januara za jesenji semestar (avgust), a sredinom avgusta za prolećni semestar (januar).
Potrebna dokumentacija za studiranje u Švedskoj:
- Diploma (ili uverenje o diplomiranju) i dodatak diplomi (uverenje o položenim ispitima)
- Kopija pasoša (stranica na kojoj se nalazi fotografija)
- IELTS/TOEFL sertifikat o poznavanju engleskog jezika
- Školarina za sve studente van EU čiji iznos utvrđuje svaki fakultet posebno
- Notifikacija o rezultatima selekcije (koja se dobija od univerziteta)
- Popunjen zahtev za dozvolu boravka
- Dve fotografije
- Dokaz o posedovanju sredstava za troškove života (potrebno je na vlastitom računu imati iznos od oko 1000 € za svaki mesec planiranog boravka) ili dokaz da student ima stipendiju koja pokriva ove troškove
- Naknada za obradu vize
- Uplaćeno zdravstveno osiguranje za programe kraće od godinu dana
Praksa tokom studija
Praksa tokom studija u Švedskoj je odličan način da upotpunite svoje studije iskustvom iz stvarnog sveta i pokrenete svoju profesionalnu mrežu. Praksa ponekad može direktno dovesti do zaposlenja.
Kako biste što lakše pronašli praksu potrebno je da se obratite službi za karijeru na univerzitetu za savet, kao i koordinatoru programa koji studirate. Kompanije se često obraćaju karijernim službama fakulteta direktno kako bi zaposlili talentovane studente za rad u praksi, tako da ovo može biti odličan način da započnete vašu karijeru. Čak i ako vaša karijerna služba fakulteta ne nudi bazu podataka o raspoloživim praksama, i dalje često možete dobiti savete gde da tražite prakse u gradu. Koordinator programa (ili drugo osoblje na vašem odeljenju) će verovatno imati savete o kompanijama u vašoj oblasti koje možete kontaktirati za praksu.
Takođe možete potražiti prakse tako što ćete direktno kontaktirati kompanije. Velike kompanije osnovale su programe prakse i na veb adresi kompanije možete da pronađete informacije o raspoloživim praksama.
Postoji i nekoliko organizacija koje vam mogu pomoći da nađete praksu u Švedskoj, kao što su:
- AIESEC, međunarodna studentska organizacija, organizuje prakse u Švedskoj.
- IAESTE organizuje prakse iz oblasti inženjerstva, prirodnih nauka i drugih tehničkih oblasti.
- Studenti prava i mladi pravnici mogu učestvovati u razmenama pripravnika u organizaciji Evropske asocijacije studenata prava (ELSA).
- Za studente medicine, razmenu pripravnika organizuje IFMSA, Međunarodna federacija udruženja studenata medicine.
Posao tokom studija
Kao međunarodni student u Švedskoj, tehnički vam je dozvoljeno da radite uporedo sa studiranjem. Nema zvaničnog ograničenja ni koliko sati možete da radite. Međutim, švedski obrazovni sistem je veoma zahtevan pa morate obratiti pažnju kao ne biste zapostavili studije. Iako možda nemate puno časova u učionici, od vas će se očekivati da potrošite oko 40 sati za kurseve, čitanje i zadatke. Ovo može otežati kombinovanje studija sa radom u Švedskoj.
Kada podnosite zahtev za produženje dozvole boravka, Švedska agencija za migracije takođe zahteva dokaz da ste postigli napredak u svojim studijama i postigli prihvatljive ocene. Ako vaše studije pate jer previše radite, rizikujete da vam ukinu dozvolu i više nećete moći da ostanete u Švedskoj.
Rešenje svakako jeste da pronađete posao studenta sa skraćenim radnim vremenom. Veb stranice poput Academic Vork, StudentConsulting ili StudentJob takođe mogu biti dobro mesto za traženje studenstkih poslova.
Mogućnost zaposlenja nakon studija
Švedska je odlično mesto za započinjanje vaše karijere: inovativne, međunarodne kompanije se nalaze širom zemlje. Nakon diplomiranja možete podneti zahtev za produženje boravišne dozvole za najviše 6 meseci da biste tražili posao ili pokrenuli kompaniju. Ako dobijete ponudu za posao koja ispunjava određene uslove, možete konkurisati za radnu dozvolu.
Skoro svi u Švedskoj govore engleski jezik i lako ćete proći kroz studije ovde, a da ne znate ni reč švedskog. Engleski jezik je takođe radni jezik u većim kompanijama (čak i švedskim).
Ali poznavanje švedskog jezika otvoriće vam mnoga vrata kada pokušavate da pronađete posao. Mnogi alumni kažu da je učenje švedskog jezika bila njihova zlatna karta na tržištu rada. Ako govorite švedski, gotovo uvek će vas učiniti jačim kandidatom – čak i kada se prijavljujete za posao koji posebno zahteva znanje tečnog engleskog jezika. Ne zaboravite na društveni aspekt: poznavanje švedskog jezika pomoći će vam da impresionirate nove kolege i lakše se povežete sa njima.
Naravno, ljude najviše zanima zarada. Prema pojedinim podacima, prosečna plata u skandinavskim zemljama je daleko veća nego u Srbiji – čak 2.730 evra mesečno, odnosno oko 32.770 evra na godišnjem nivou. Uobičajeno radno vreme je 7, 5 sati, a istraživanja pokazuju da su uslovi rada najbolji i najhumaniji ne samo u Evropi, već i celom svetu. Švedska je nedavno uvela skraćeno radno vreme od 6 sati i iako su mnogi mislili da će to ići nauštrb produktivnosti, desilo se sasvim obratno – radnici su bili zadovoljniji, ispunjeniji i motivisaniji za rad, što je i poslodavcu donosilo veći profit, a zaposlenom veću platu.
Najtraženija zanimanja u Švedskoj su inženjeri, nastavnici, medicinske sestre, kuvari, limari, keramičari, moleri, pekari, taksisti, stomatolozi, poslastičari, vodoinstalateri, kao i vozači autobusa, a za pojedina od ovih zanimanja, kao što su keramičari, plata dostiže i do 4.500 evra. Nije ni čudo što su Srbi sve traženiji radnici u skandinavskim zemljama jer naša država obiluje ljudima koji se bave upravo ovim profesijama, a koja su kod nas slabo plaćena.
Pored ovih zanimanja, Švedskoj su takođe potrebni stručnjaci za automatiku, elektroniku, vodovod i hidrauliku, stakloresci, fizičari, komercijalisti, geometri, kao i predškolski vaspitači i doktori medicine.
Troškovi života u Švedskoj
Planiranje budžeta je važan deo priprema za studiranje u Švedskoj. Evo pregleda različitih troškova koje treba da uključite u svoj budžet:
- Prijava i školarine
Kotizacija i školarina primjenjuju se za studente koji nisu državljani nordijske zemlje / EU / EEA / Švajcarske, koji studiraju na nivou osnovnih ili master studija.
Naknada za prijavu iznosi 900 SEK. Ova naknada se plaća kao deo vaše online prijave na Universitiadmissions.se.
Školarine u Švedskoj variraju u zavisnosti od predmeta. Prosečna naknada za master program iznosi 129.000 SEK godišnje dok su programi na osnovnim studijam uglavnom jeftiniji.
Standardni raspon školarina za različite predmete (tačan nivo može varirati).
Društvene i humanističke nauke 80.000 – 110.000 SEK godišnje
Tehnički programi i prirodne nauke 120.000 – 145.000 SEK godišnje
Arhitektura i dizajn 190.000 – 270.000 SEK godišnje
- Troškovi života
Prosečni mesečni budžet studenata je oko 8.370 SEK. Naravno, vaši troškovi će se razlikovati u zavisnosti od mesta stanovanja i vaših ličnih sklonosti.
- Naknade za studentske sindikate
Studenti se obično pridružuju lokalnom studentskom udruženju uz malu članarinu. Ovo vam omogućava pristup različitim studentskim aktivnostima i popustima za studente. Naknade se kreću od 50-350 SEK po semestru, zavisno od sindikata. Vaš relevantni studentski savez može pružiti informacije o članarinama i pogodnostima.
- Udžbenici
U proseku, očekujte da ćete mesečno potrošiti oko 750 SEK na udžbenike. U slučaju pojedinih predmeta, kao što su pravo i prirodne nauke, ova cifra će verovatno biti veća. Mnogi studentski sindikati organizuju prodaju knjiga gde studenti mogu jeftino kupiti polovne udžbenike, takođe je uobičajeno da studenti na kampusu objavljuju obaveštenja o prodavanju korišćenih primeraka udžbenika iz prethodnih godina. Veb stranice za kupovinu polovnih udžbenika takođe su popularne.
Studije u Švedskoj su postale veoma popularne zbog onoga što pružaju internacionalnim studentima. Otvoren pristup studentima, zalaganje za građenje sopstvene ličnosti i kreativnosti, čisto okruženje i nasmejani ljudi su nešto što vam nikako neće zafaliti u toku studija u Švedskoj.
Ukoliko želite da saznate o apliciranju na Švedske univerzitete, zakažite svoje besplatne Global Study konsultacije!
Pored u tekstu navedenih fakulteta, srpski studenti se najčešće odlučuju još i za Jonkoping univerzitet u Švedskoj.