Zabrana PowerPoint prezentacija tokom predavanja?
Tehnologije danas utiču na svaki aspekt našeg života, iako su nam neophodni i korisni u svakom momentu našeg života, takođe mogu uticati i loše na nas. Mnogi univerziteti zabranili su korišćenje telefona i društvenih mreža tokom predavanja, ali su se zato profesori okrenuli ka PowerPoint prezentacijama i sve veći broj profesora ih koristi svakim danom. Možda će vam zvučati nerealno, ali širom sveta se vodi debata na univerzitetima da li PowerPoint treba zabraniti ili ne.
Da li su vam powerpoint prezentacije dosadne ili zanimljive? Da li vi mislite da ih treba zabraniti?
Prema rečima profesora Bent Meier Sørensen koji predaje na Poslovnoj školi u Kopenhagenu, PowerPoint prezentacije zaglupljuju studente i zamaraju profesore, prenosi portal The Conversation. Profesor Sørensen je primetio kako studentima postaje dosadno na njegovim predavanjima, studenti više nisu pokazivali zainteresovanost, ali takođe da je i njemu dosadno dok predaje.
- Moje najboljnije iskustvo bilo je da sam sebi bio dosadan. Kada se to dogodilo, bilo je vreme za promenu. Zato sam se odlučio na korak da se PowerPoint prezentacije zabrane na predavanjima. – kaže profesor Sørensen.
Vremenom se trudio da unapredi izgled svojih PowerPoint prezentacija, ali to ništa nije promenilo. Studentima je i dalje bilo dosadno, a on se i dalje nalazio u situacijama gde je čitao sa prezentacije. Shvatio je da se nešto mora promeniti i odlučio da zabrani PowerPoint prezentacije.
Profesor Sørensen kaže da postoji mnogo načina da se upropaste predavanja, kao što su: neisplanirana predavanja, predavanja bez pripreme, nedostatak inspiracije, nezainteresovani studenti, loš izgled radnog prostora, ali da i na ovu listu spada PowerPont prezentacija.
On smatra da je ključ dobrog predavanja komunikacija. Predavanjem lice u lice studenti i profesor međusobno komuniciraju, čitaju i rešavaju probleme, a PowerPoint prezentacije ograničavaju profesore i studente tako što samo pruža podatak profesorove ideje o predavanju. Takve prezentacije su veoma dosadne studentima, jer samo profesor priča i prolazi kroz sve tačke, dok studenti jedva čekaju sledeći slajd kako bi im bilo zanimljivo.
Slično tome, dr Paul Donovan, profesor sa irskog Univerziteta Mainooth, nedavno je napisao članak u Irish Times-u da podržava zabranu PowerPoint-a i zastupa mišljenje da je veliko poboljšanje primećeno u učenju kada je počeo da predaje bez PowerPointa. To je razlog zašto su neki uticajni ljudi, poput američkog statističara Edvarda Tuftea, PowerPoint nazvali „zlom“.
PowerPoint nije namenjen profesorima?
Kada je PowerPoint lansiran, bio je prvobitno namenjen ljudima iz sveta biznisa, posebno konsultantima i prodavačima. Već devedesetih godina, velike firme su usvojile PowerPoint i postaje deo paketa Microsoft Office, gde su ga koristili za kreiranje poslovnih planova. Tada je počeo i put PowerPointa do akademske zajednce, gde se zahtevalo da se studentima sažme sve kroz prezentacije. Kako se ispostavilo, PowerPoint prezentacije nisu osnažile fakultete, jer profesor nema nameru da studentima proda nešto, već da kreira probleme koje bi studenti rešavali i tako jačali svoje veštine i sposobnosti. Profesori moraju da postavljaju pitanja i eksperimentišu, a ne da daju rešenja i rezultate, što zapravo i PowerPoint pruža. Pored PowerPointa razvile su se i nove tehnologije kao što su Prezi, SlideRocket i Impress koje prezentacije pomoću 3D animacija i novih funkacija upotpunjavaju dizajn i dinamičnost prezentacija, ali profesor tvrdi da one samo pogoršavaju stvari, jer je i PowerPoint prezentaciju teško pratiti, jer ako slučajno profesor propusti jednu stavku ili student, teško je vratiti se na istu.
Šta je toliko loše kod PowerPoint prezentacija?
- Teško ih je pratiti
Zaista jeste teško pratiti PowerPoint prezentacije, ako propustite jedan slajd, dolazite u situaciju da ne možete ispratiti ostatak predavanja ili dati odgovor na pitanje koje profesor postavlja, a to znači gubitak bodova.
- Studenti su ubeđeni da treba da uče samo sa prezentacija
Prekomerno održavanje predavanja uz pomoć prezentacija dovodi do uverenja kako studenti ne treba da čitaju obaveznu literaturu, niti da zapisuju beleške i rade domaće zadatke. Upravo tako održana predavanja promovišu mit da studenti mogu postati uspešni i obrazovaniji bez čitanja literature, članaka i rešavanja problema.
- Studenti misle da je predavanje samo skup prezentacija
Kada se predavanje temelji samo na prezentacijama, studenti misle da je predavanje samo skup PowerPoint prezentacija. S druge strane, ako profesor drži predavanje bez prezentacija, negoduju zbog nastavnikove nejasnoće.
- Ne podržava razmišljanje o problemima
PowerPoint prezentacije ograničavaju profesore time što stvari koje mogu staviti na prezentaciju su ograničene. Od profesora se očekuje da što više pojednostave oblast i predavanje, što dovodi do toga da profesori moraju sažeti teme koje su dosta kompleksne i složene u mnogo jednostavnije. Previše pojednostavljene tabele i tačke sa tačkama su profesoru vizuelno pomagalo, ali studente liši razmišljanja i rešavanja problema.
Na Poslovnoj školi u Kopenhagenu je zabranjeno korišćenje PowerPoint prezentacija
Kao što smo pisali gore, profesor filozofije Sørensen je izneo zbog čega je loše koristiti PowerPoint prezentacije. Univerzitet se složio sa njegovim izlaganjima i odlučio da PowerPoint ne bude deo predavanja, već ga profesori mogu koristiti samo ukoliko žele da prikažu slike ili video zapise. Doneta je odluka da se profesori vrate staroj metodi pisanja na tabli. Kreda ili marker dozvoljava profesorima da pišu i zabeleže bitne stvari kroz razgovor sa studentima, dok sa PowerPoint prezentacijama nemaju takvu mogućnost. Naravno, ukidanje PowerPoint prezentacija je otežalo planiranje predavanja profesorima, jer sada profesori moraju planirati sadržaj koji mora biti otvoren i promenljiv kako bi se uključili i studenti. Takođe, profesori su zahtevali još jednu promenu, a to su pločice sa imenima koje stoje ispred svakog studenta. Ovim načinom povećala se interakcija između studenata i profesora, jer studenti koji su manje aktivni mogu biti motivisani da se više uključe.
Profesor napominje da dok je koristio PowerPoint, studenti su se bunili jer nisu dobijali prezentacije pre predavanja kako bi mogli bolje da razumeju oblast, sada kada je vraćen stari metod, studenti su zadovoljni.
Testiranja
Kao što kompanije mere prihode i dobit, tako univerziteti mere zadovoljstvo studenata,a ne učenje i napredak. Kada pak pokušaju da mere učenje, rezultati i nisu baš tako dobri, prenosi Business Insider portal. Američki istraživači su testirali studente i pokazalo se da trećina studenata nije pokazalo značajno poboljšanje u učenju. Studente su testirali na početku, na sredini i kraju studija koristeći Collegiate Learning Assessment – instrument koji testira veštine koje treba da poboljšaju – analitičko rezonovanje, kritičko razmišljanje, rešavanje problema i pisanje.
Bilo koji univerzitet može primeniti ovaj metod za merenje učenja studenata i ustanoviti koliko su napredovali. Ovim načinom tačno bi se utvrdio odnos između učenja i korišćenja PowerPoint prezentacija, mogle bi se istražiti razne metode učenja i ustanoviti koje su korisne, a koje ne.
Nažalost, u većini zemalja se meri zadovoljstvo studenata, a ne učenje. Business Insider prenosi da dok se bude merilo zadovoljstvo, a ne učinak, studenti će se manje truditi i manje učiti.
Postoje razna mišljenja o tome da li treba zabraniti PowerPoint ili ne. Neki smatraju da prezentacije zaglupljuju studente svojom jednostavnošću i da obaraju učinak studenata, dok neki smatraju da su studenti zadovoljni prezentacijama i da čine predavanje zanimljivijim.
Koje je vaše mišljenje?