Saveti za učenje i pripremu pred ispite:
Mnogo je razloga zbog kojih programi u inostranstvu postaju toliko popularni. Za većinu studenata motivacija da odu na studije u inostranstvo je kombinacija sticanja visokokvalitetnog obrazovanja, uživanja u novoj kulturi (a često i drugog jezika), sticanja globalnog načina razmišljanja i neophodnih veština za pronalazak dobrog posla.
Za neke je mogućnost odlaska od kuće i odlaska u nepoznato zastrašujuća, ali studiranje u inostranstvu takođe je uzbudljiv izazov koji često dovodi do poboljšanih prilika za karijeru i šireg razumevanja načina na koji svet funkcioniše.
Vrsta iskustva koje imate tokom boravka u inostranstvu variraće uveliko u zavisnosti od toga gde idete, zato obavezno odaberite odredište za studiranje na osnovu svojih ličnih interesa, kao i akademske reputacije zemlje, jer podjedanko je bitno da se osećate lepo na mestu u kojem živite, i da vam jednostavno rečeno legne.
Odabir mesta u kojem želite da studirate nije uvek lak zadatak. Pored svojih ličnih interesa, trebali biste razmisliti i o praktičnim stvarima kao što su troškovi studija u toj zemlji i troškovi života, mogućnost zapošljavanja kao i bezbednost te zemlje.
Takođe biste trebali razmisliti kakav način života želite da imate tokom studija. Da li želite da živite u velikom gradu ili malom univerzitetskom gradu? Da li želite umetnost i kulturu na svom pragu ili sportske objekte svetske klase? Bez obzira na vaša interesovanja, pobrinite se da ih prilagodite odredištu studija kako biste zaista sebi obezbedili nezaboravno iskustvo.
Pored mnogobrojnih prednosti studiranja u inostranstvu, kao što je internacionalno okruženje, mogućnost da upoznate različite kulture, da se osamostalite, proširite vidike i unapredite svoje znanje i veštine; tu je i onaj malo zahtevniji deo a to su učenje i ispiti. Većina fakulteta u inostranstvu stavlja veliki fokus na praktični deo nastave, kako bi osposobili studente za tržište rada i naučili ih da primene stečeno znanje, kroz razne radionice, praktične sobe, case studies kao i prakse tokom studija.
Ali pored tog praktičnog dela, ispiti su takođe obavezan deo programa, tako da u nastavku teksta možete pročitati par saveta kako se što bolje pripremiti za polaganje ispita.
Dajte sebi dovoljno vremena za učenje
Ne ostavljajte to do poslednjeg trenutka. Iako se čini da neki studenti uspevaju u učenju celog gradiva u zadnji čas, opšte je poznato da za većinu nas ovo nije najbolji način pristupanja ispitu. Učenje u minut do 12 stvara dodatni stres pred ispit, i ne uliva vam samopouzdanje da će sve proći kao treba. Da biste se lakše organizovali kada je u pitanju priprema za ispite, napravite raspored učenja. Zapišite koliko imate ispita i dane u kojima ih morate polagati, a zatim organizujte studiranje u skladu s tim. Možda ćete želeti da nekim ispitima date više vremena za učenje od drugih, pa pronađite ravnotežu uz koju se osećate ugodno.
Organizujte svoj prostor za učenje
Uverite se da imate dovoljno prostora za knjige, sveske, beleške, laptop. Imate li dovoljno svetla? Da li je vaša stolica udobna?
Pokušajte da se rešite svih distrakcija i pobrinite se da se osećate udobno i sposobno da se fokusirate što je više moguće. Za neke ljude ovo može značiti gotovo potpuna tišina, dok drugima muzika u pozadini pomaže. Nekima od nas je potrebno sve uredno i organizovano da bi se koncentrisali, dok drugi napreduju u neurednijem okruženju. Razmislite šta vam odgovara i odvojite vreme da to ispravite.
Koristite vizuelna pomagala
Vizuelna pomagala mogu biti od velike pomoći prilikom revizije. Pre početka učenja, izazovite sebe da napišete sve što već znate o temi – a zatim istaknite mesta u kojima postoje praznine. Bliže ispitu, sažeti beleške o reviziji u dijagrame od jedne stranice. Prenošenje ideja u ovaj kratki format može vam pomoći da se brzo setite svega što trebate znati tokom ispita.
Vežbajte radeći stare ispite
Jedan od najefikasnijih načina pripreme za ispit je vežbanje polaganja prošlih verzija. Ovo vam pomaže da se naviknete na format pitanja, a – ako odvojite vreme – takođe može biti dobra praksa da provedete pravu količinu vremena na svakom odsečku.
Objasnite drugima svoje odgovore
Roditelji i mlađa braća i sestre ne moraju biti dosadni oko vremena polaganja ispita. Koristite ih u svoju korist tako što ćete im objasniti odgovor na pitanja iz ispita i samim tim ćete preslišati sebe. To će vam pomoći da to razjasnite u glavi, a takođe i da istaknete sve oblasti kojima treba više da se posvetite i obnovite gradivo.
Organizujte učenje sa prijateljima
Okupite se sa prijateljima na studijskoj sesiji. Možda imate pitanja na koja oni imaju odgovore i obrnuto. Sve dok se pobrinite da ostanete usredsređeni na temu određeno vreme, ovo može biti jedan od najefikasnijih načina da izazovete sebe.
Pravite redovne pauze
Iako možda mislite da je najbolje učiti što više sati, ovo zapravo može biti kontraproduktivno. Da ste trenirali za maraton, ne biste pokušavali da trčite 24 sata dnevno. Isto tako, studije su pokazale da dugoročnom zadržavanju znanja zaista pomaže uzimanje kratkih pauza s vremena na vreme.
Svi su različiti, pa razvijte rutinu učenja koja vama odgovara. Ako bolje učite ujutru, počnite rano pre nego što napravite pauzu za vreme ručka. Ili, ako ste produktivniji noću, napravite veću pauzu ranije da biste bili spremni da uveče zagrejete stolicu i fokusirate se maksimalno.
Pokušajte da se ne osećate krivim što uživate u suncu umesto da se pogrbite nad svojim udžbenicima, jer vitamin D je važan za zdrav mozak.
Konzumirajte hranu koja je dobra za mozak
Možda se osećate kao da zaslužujete poslasticu ili da nemate vremena za kuvanje, ali ono što jedete zaista može uticati na nivo energije kao i na fokus, zato se držite dalje od nezdrave hrane. Održavajte svoje telo i mozak dobrim izborom hranljivih namirnica, koje dokazano pomažu koncentraciji i pamćenju, poput ribe, orašastih plodova, semenki, jogurta i borovnica. Isto važi i za dan ispita – pojedite dobar obrok pre testa na osnovu hrane koja će tokom celog vremena obezbediti sporo oslobađanje energije. Šećer može izgledati privlačno, ali nivo energije će vam pasti sat vremena kasnije i vrlo je moguće da će vam se prispavati a samim tim i oslabiti koncentracija.
Isplanirajte dan ispita
Obavezno pripremite sve uoči ispita – ne ostavljajte to za taj dan, već unapred na vreme pripremite sve što vam je potrebno da ponesete na ispit. Proverite sva pravila i zahteve i isplanirajte svoju rutu i vreme putovanja.
Računajte koliko će vam vremena trebati da biste stigli do tamo – pa dodajte malo dodatnog vremena. Takođe biste mogli da napravite planove sa prijateljima ili školskim kolegama da krenete zajedno na ispit, pod uslovom da znate da ćete verovatno biti tačni.
Pijte dosta vode
Kao poslednji savet, zapamtite da je dobra hidratacija od suštinskog značaja za vaš mozak da radi u najboljem izdanju. Obavezno pijte puno vode tokom učenja, kao i na dan ispita.
Za kraj bismo dodali da je sama priprema pred ispite već pola posla, tako da uzmite u obzir ove savete kako biste se što uspešnije pripremili i ostvarili što bolje rezultate. A ukoliko još uvek niste sigurni šta i gde biste studirali, kontaktirajte Global Study tim, kako bismo vam pomogli u odabiru adekvatnog programa u skladu sa vašim studentskim profilom, željama i mogućnostima.
Ukoliko želite da zakažete konsultacije sa Global Study mentorom, kontaktirajte nas putem telefona ili email-a:
Be Intelligent, Think Global!