Kako da se ponašam u vanrednoj situaciji ako sam odlučio da studiram u inostranstvu?

Bilo da ste savestan učenik koji želi da se upiše na osnovne studije ili student koji želi da nastavi master studije, ne možete ostati imuni na trenutnu situaciju, u zemlji i u svetu, vezano za uticaj korona virusa na svaki aspekt našeg života.
Zbog velikog upita učenika i roditelja rešili smo da objavimo tekst kojim ćemo razjasnisti neke od osnovnih nedoumica koje se javljaju pri prijavi za upis na osnovne i master studije u septembru 2020.
Da bismo dali jasnu i što bolju sliku trenutne situacije podelićemo studente na nekoliko grupa i samim tim objasniti za svaku grupu koje su opcije dostupne, a zatim dati preporuku šta treba raditi u trenutnoj situaciji.
Za studente koji se trenutno nalaze na studijama u inostranstvu
Svi studenti koji trenutno pohađaju nastavu u inostranstvu su bezbedni koliko i studenti koji se nalaze u Srbiji.
Kao što su dosadašnja istraživanja i dostupne studije utvrdile, Covid 19 virus ne predstavlja opasnost za ciljnu grupu mladih ljudi od 17-25 godina. U neprijatnom slučaju da do zaraze dođe, studenti koji se nalaze u inostranstvu su zdravstveno osiugurani i nemaju razloga za paniku. Procedura je ista kao i u redovnim slučajevima do sada kada su dolazili u situacije da im je narušeno zdravlje.
Svi fakulteti su izuzetno revnosni i svoje studente obaveštavaju svakodnevno o tome kako treba da se ponašaju u trenutnij situaciji.
Ipak, ako vam je nešto ostalo kao nepoznanica kontaktirajte student affair office, svaki fakultet je ima.
Situacija nije sigurno prijatna, ali smirenost i što “normalnije” ponašanje će dovesti do željene stabilizacije znatno brže. Krajnji savet- pratite uputstva fakulteta vezano za organizovanje nastave – svi su vrlo transparentni 😊.
Za studente koji se nalaze u procesu prijave
Svi studenti koji su započeli proces prijave na fakultete pre izbijanja situacije nastale širenjem COVID 19 virusa nemaju razloga za brigu. Iako trenutna situacija najviše otežava situaciju u psihološkom smislu, za fakultete se proces prijema studenata praktično NE MENJA. Većina fakulteta je i bez ove situacije izbacila prijemne ispite. Prijem studenata se, unazad godinama, radi na osnovu intervjua, koji se uglavno odvija putem Skype-a ili nekog drugog online kanala (npr. Zoom).
Postavlja se pitanje kvalifikacionih testova kao što su testovi jezika ili SAT, GMAT ili GRE test. Svi testovi se mogu takođe pripremati bezbedno, online. Škole jezika nude individualne ili online Skype časove pripreme tako da nema mesta panici da se neki od testova ne može položiti.
Polaganje se radi u posebnim ustanovama, uglavnom su u pitanju akademski centri, koji su opet obezbeđeni tako da pružaju komfor testnog okruženja, bez gužve i izlaganju i kontaktu sa velikim brojem ljudi.
Trenutna situacija čak, može biti pozitivna za one studente koji nisu pripremili svoje aplikacione fajlove na vreme jer se veliki broj fakulteta odlučio na pomeranje rokova za prijem potrebne dokumentacije. Shvatajući da postoji šansa da je učenicima i studentima potrebno vreme da se snađu u moru trenutnih informacija.
Za studente koji žele da apliciraju na željeni fakultet
Ova grupa studenata se nalazi u sličnoj situaciji kao i grupa studenata koja je već započela proces prijave pre trenutne situacije sa virusom Covid 19. U praksi proces odluke o fakultetu bismo donosili na konsultacijama koje se obavljaju putem Skype-a, koje bismo u standardnoj proceduri donosili zajedno na sastanku uživo.
Na online konsultacijama pomažemo studentima da donesu odluku o programu i željenom fakultetu zatim šaljemo detaljan aplikacioni plan putem mail-a, što se radi i u standardnoj proceduri.
Aplikacioni plan sadrži spisak dokumenata, rokove slanja istih kao i timeline celog procesa od odabira, slanja dokumentacije, prijema i na kraju upisa na željeni fakultet. Što znači, za učenike i studente koji se pripremaju ništa se SUŠTINSKI NE MENJA. Proces ostaje praktično, isti.
U trenutnoj situaciji jedino što je onemogućemo je poseta “open day” događajima gde je učenicima/studentima omogućen odlazak na kampuse kako bi iskusili sve ono što kampus nudi u uobičajenom studentskom životu. Međutim, nije sve izgubljeno. I u ovim slučajevima su moguće virtuelne ture fakulteta, koje imaju skoro svi fakulteti. Uvek je moguće dobiti I fotografije svih objekata, soba i učionica. Razgovor sa postojećim studentima – nikakav problem!
Studenti ambasadori su dostupni online da odgovore na sva pitanja i da daju realno iskustvo iz prve ruke. Što u ovoj situaciji može učenicima biti vredno.
Na koji način da se sada studenti ponašaju i kako da dobiju informacije?
Zaključak je da svi fakulteti sa kojima sarađujemo svoj proces prijave obavljaju manje više uobičajeno, sve informacije dele na vreme tako da niko od studenata ne bi došao u situaciju da je neupućen u dalje korake procesa.
U narednom periodu smo zakazali veliki broj prezentacija, konferencija i radionica za sve studente koje zanima tema studija u inostranstvu. I trudićemo se da ih obavimo, samo u malo drugačijoj formi. Global Study je odgovorna kompanija i kompanija koja vodi računa o ulozi koju ima u društvu, zato smo odlučili da ispoštujemo propisane mere Vlade Srbije vezano za javna okupljanja i ni na koji način ugrozimo nečije zdravlje – zato ćemo organizovati seriju webinara sa temama koje vas interesuju.
U krajnjem slučaju, moramo osmisliti način da vreme u karantinu iskoristimo što korisnije, zar ne?:)

A ukoliko imate specifično pitanje na koje je potreban detaljniji odgovor, naš tim vam je na raspolaganju.
Čuvajte se i pokušajte da zadržite normalan tempo života. I rečima jednog mudraca “This shall pass”.
Vaš Global Study Tim