Čime mogu da se bavim nakon pohađanja programa Električnog Inženjerstva?
Ako ste tip osobe koji je tokom detinjstva voleo da razdvaja stvari kako bi saznao kako funkcionišu ili koji je fascinirano zurio u sijalice i aparate za kafu da bi zamislio kako se struja pokreće i pali, onda definitivno treba da pohađate studijski program elektrotehnike.
Nema boljeg trenutka kao sada da se postane inženjer elektrotehnike, s obzirom na to da je brojnim industrijama potrebna pomoć u izgradnji i funkcionisanju novih inovativnih tehnologija.
Diploma elektrotehnike može vam pomoći da postanete bilo šta, od električara do dizajnera električnih sistema za automobile, brodove ili svemirske brodove i bilo kog uređaja ili proizvoda koji rade na struju. Elektroinženjeri takođe osiguravaju da rafinerije i elektrane dobro funkcionišu i mogu takođe da doprinesu napretku na polju medicine.
Budućnost inženjera elektrotehnike je sada. U trenutnom procesu razvoja nove opreme i uređaja, elektroinženjeri su osmislili nova rešenja koja podržavaju sve vrste tehnoloških sistema i čine ih boljim i bržim. Ne zaboravite na najnovije kreativne ideje kojei su pomogle osobama sa invaliditetom (poput elektronskih protetskih uređaja, na primer).
Dakle, ako mislite da se uklapate u ove uzbudljive parametre, onda bi studiranje elektrotehnike mogla biti pravi izbor za vas.
Ovo su samo neki od globalnih trendova i ključnih izazova sa kojima se susreću električni i elektronski inženjeri:
- Brz tehnološki rast, revolucija u informacionoj i potrošačkoj tehnologiji i digitalnim medijima
- Hitna potreba za alternativnim i održivim rešenjima za energiju i transport
- Razvoj naprednih mreža kao što je pametna mreža
- Automatizovana transportna revolucija
- Avansi u medicinskoj nauci, vazduhoplovnoj, robotici i veštačkoj obaveštajnoj službi
Sve to ukazuje na snažnu i rastuću potražnju za elektronskim i električnim inženjerima. Oni će biti u srcu budućih inovacija. Poslovne pozicije i prosečne plate su već visoke. Studije predviđaju odlične mogućnosti za zapošljavanje kao i konstanti prostor za napredak. Potražnja je ogromna širom sveta, otuda i mogućnosti da se radi u inostranstvu tokom studija kao i prilikom završavanja istih.
Šta je elektrotehnika?
Elektrotehnika je projektovanje, izgradnja i održavanje električnih upravljačkih sistema, mašina i opreme. Neke brige o elektrotehnici takođe se mogu naći u mašinstvu i građevinarstvu.
Termin elektrotehnika često uključuje elektronski inženjering. Dok se elektroinženjeri uglavnom fokusiraju na veliku proizvodnju i distribuciju električne energije, elektronski inženjeri se bave manjim elektronskim kolima i često rade i sa računarima i drugim modernim tehnologijama.
Elektroinženjeri rade u transportnim mrežama, osvetljenju, grejanju, ventilaciji, sistemima liftova, proizvodnji i distribuciji električne energije, obnovljivim izvorima energije, proizvodnji i građevinarstvu. Razrađivali biste projektne planove, procenjivali vremenske rokove i troškove projekata, upravljali radom tehničara i zanatlija, testirali instalacije, analizirali podatke i osigurali da se poštuju zdravstveni i bezbednosni propisi i protokoli.
Od čega se sastoji studijski program elektrotehnike?
Programi električnog inženjerstva obično uključuju matematiku, komunikacioni inženjering i signale, inženjerske principe, sisteme i komunikacije i laboratorijske i prezentacione veštine. Tu su i predmeti specifični za elektrotehniku kao što su kola i polja, računarski inženjering, sistemi u realnom vremenu, analogna elektronika, projekti ugrađenih sistema i inženjersko programiranje.
Tokom druge godine verovatno ćete proučavati analizu podataka, probabilističke i numeričke tehnike, inžinjering obrade i upravljanja signalom, telekomunikacije, inženjering analognih sistema, dizajn i implementacija digitalnih sistema, elektroniku napajanja, dizajn softverskog inženjerstva, dizajn elektrotehnike, industrijsko upravljanje i robotske sisteme između ostalog.
Tipični predmeti završne godine mogu uključivati modeliranje i upravljanje sistemom, elektromagnetizam, energetski inženjering, električne mašine, pretvaranje energije za pogone motora i generatora, poljske talase i antene, elektronski dizajn, digitalni dizajn, računarstvo zasnovano na mreži, digitalni video komunikacioni sistem i analognu mikroelektroniku .
Ali programi i struktura će se razlikovati u zavisnosti od fakulteta i zemlje za koju aplicirate.
Za vas smo izdvojili par odličnih fakulteta koji nude programe iz ove oblasti:
UIC – University of Illinois Chicago
Državni, istraživački Univerzitet u Čikagu koji nudi 86 programa na osnovnim studijama a 111 na master studijama.
Program osnovnih studija: Electrical Engineering
Trajanje: 4 godine
Školarina/godini: $34, 228
Jacobs University
Privatni Američki Univerzitet u Bremenu koji se nalazi u top 5 mladih fakulteta u Nemačkoj.
Program: Electrical and Computer Engineering
Trajanje: 3 godine
Školarina/godini: €20,000
Rhine Waal University of Applied Sciences
Državni Univerzitet primenjenih nauka koji se nalazi u Nemačkoj, i čiji programi su orijentisani na prakični deo nastave kroz rad u laboratorijama, radnim sobama, praksama.
Program: Electrical and Electronics Engineering
Trajanje: 3.5 godine
Školarina/godini: €620
Ovi fakulteti nude mnogobrojne programe, iz sličnih oblasti poput Computer ili Mechanical Engineering pa čak i inovativnije programe poput Robotics and Artificial Intelligence.
A postoje i edukativne ustanove koje nude diplome iz ove oblasti sa kojima isto možete da se zaposlite kao na primer Trebas institut u Kanadi .
Ono što izdvaja ove fakultete je pristup i način rada, jer grupe na predavanjima su male, predavanja kombinuju teoriju zajedno sa praksom, profesori su veoma posvećeni studentima a fakulteti veoma dobro povezani sa industrijom, što olakšava studentima da pronađu posao tokom studija ili nakon diplomiranja.
Neki od ovih fakulteta znaju biti finansijski dosta izazovni, ali ono što je super je što nude nekoliko vrsta stipendija ili finansijske pomoći studentima. Stipendije mogu biti dodeljene na osnovu odličnog proseka i uspeha tokom školovanja ili na osnovu finansijske situacije. Kada je gore naveden Jacobs fakultet u pitanju, svaki student prilikom apliciranja na fakultet je automatski uzet u obzir za stipendiju i svako ko aplicira ima jednako pravo da osvoji istu.
Kada su posao i karijera u pitanju, studiranje električnog inženjerstva vam otvara mnoga vrata i prilike za zapošlavanje su ogromne.
Da biste postali profesionalni inženjer,potrebno je da steknete diplomu od akreditovane institucije iz ove oblasti, da steknete radno iskustvo tokom studija (kroz prakse, istraživačke radove) da položite osnove inženjerskih ispita, kojim upravlja Nacionalno veće ispitivača za inženjering i istraživanje. Uspešni kandidati se zatim mogu prijaviti za licencu kroz svoje državne filijale za licenciranje.
Licenca pomaže standardizaciji profesije i osigurava da se kvalifikovani profesionalci mogu zaposliti i u drugim zemljama. Takođe štiti poslodavce i klijente, potvrđujući da su radni inženjeri stekli potrebnu obuku kako bi obavljali svoje poslove bezbedno, smanjujući šanse za povrede ili nesigurne prakse. U nekim državama čak i profesorima inženjerstva takođe su potrebne dozvole.
Uglavnom se studenti pitaju čime to mogu da se bave nakon pohađanja ovog programa, tako da smo naveli neke od poslova kojim biste mogli da se bavite pri uspešnom završavanju programa električnog inženjerstva:
1. Inženjer u energetskom sektoru
Glavne dužnosti uključuju stvaranje, ispitivanje, osiguranje i primenu svih elemenata električne elektrane (kao što su rasklopna postrojenja, transformatori, motori, kablovi, generatori) i poboljšanje proizvodnje električne energije.
Takođe mogu biti odgovorni za stvaranje i rad industrijske opreme kao što su kotlovi, turbine, generatori, dizel, pumpe, kondenzatori, kompresori, posude pod pritiskom. Ponekad se elektroinženjeri uključuju u početne procese projektovanja objekata elektroenergetskog sistema.
2. Inženjer elektronike
U elektronskoj industriji inženjeri projektuju, razvijaju i testiraju komponente (kondenzatori, diode, otpornici, tranzistori), uređaje, sisteme ili opremu koji koriste električnu energiju kao deo svog izvora energije, od mobilnih telefona i računara do frižidera i sistema grejanja.
Inženjeri elektrotehnike mogu se uključiti u bilo koju fazu projekta za stvaranje elektronike, od kratkog planiranja do dizajniranja, proizvodnje i ispitivanja.
3. Pomorski inženjer
Pomorski inženjeri elektrotehnike razvijaju brodske motore i bave se elektrotehničkim i elektronskim inženjerskim operacijama, održavanjem i popravkama generatora, motora, transformatora i sistema za napajanje u nuždi na svim vrstama plovila.
Takođe vrše efikasna merenja i operacije mašina za proizvodnju, distribuciju električne energije i potrošačkih mašina. Neophodni su za sigurnost pomorskog putovanja.
4. Automobilski inženjer
U automobilskom sektoru, elektroinženjeri upravljaju stvaranjem, radom, održavanjem i testiraju sve alate, instrumente i komponente automobila koji uključuju električnu energiju.
Automobilski Inženjeri elektrotehnike brinu o upravljaču motorom, sigurnosnim sistemima kao što su vazdušni jastuci i antiblokirne kočnice, baterija, motor, radio, navigacioni sistemi, električne brave, električni prozori itd.
5. Vazduhoplovni inženjer
Inženjeri elektrotehnike koji rade u vazduhoplovnoj industriji mogu se uključiti u mnoge različite aktivnosti poput dizajniranja interfejsa koji prenosi električnu energiju od motora do vazduhoplova do dizajniranja i upravljanja brodskim računarima, sistemima za navođenje, komunikacionim sistemima i mrežama, radarskim i zemaljskim stanicama ili čak čitavi sateliti.
6. Inženjer nafte i gasa
U naftnoj i gasnoj industriji elektroinženjeri su odgovorni za projektovanje i održavanje električnih sistema i komponenata rafinerija. Pored toga, moraju se pobrinuti da sve komponente zadovoljavaju prave standarde sigurnosti i efikasnosti.
7. Inženjer medicine
Do sada je elektrotehnika dala svoj doprinos u lansiranju nekoliko korisnih medicinskih uređaja, poput ehokardiograma, protetskih uređaja, pejsmejkera i drugih. Elektroinženjeri mogu pomoći u dizajniranju električnih kola, softvera i drugih elektronskih komponenata koje se koriste u izradi medicinske opreme.
Stope zarade za elektrotehniku mogu značajno da se razlikuju, u zavisnosti od specijalizacije karijere, poslodavca i lokacije. Ispod ćete pronaći neke opcije u karijeri (u Americi), zajedno sa njihovim prosečnim platama, projektovanim stopama rasta posla i potrebne stepene.
Prosečne plate inženjera elektrotehnike
- U Velikoj Britaniji inženjer elektrotehnike može zaraditi 30.000 GBP godišnje
- U SAD elektroinženjeri imaju prosečnu platu od 70.000 USD godišnje
- U Nemačkoj elektroinženjeri mogu očekivati godišnji prihod od oko 47.000 EUR godišnje
Gore navedeni fakulteti su samo neki od mnogobrojnih koji nude vrhunske programi iz oblasti inženjerstva i sa kojima Global Study tim sarađuje.
Ukoliko želite da pohađate program električnog inženjerstva, a niste sigurni gde biste studirali i na koje fakultete biste aplicirali, zakažite konsultacije sa Global Study mentorom. Konsultacije će vam pomoći da napraviti najbolji mogući izbor u skladu sa vašim željama, mogućnostima kao i planovima za dalji tok karijere.
Za više informacija možete nas kontaktirati putem telefona/emaila:
Kontakt telefon: +381 64 24 23 535
Email: hello@globalstudy.rs